YÖS İle İlgili Sorular ve Cevapları 


Türkiye’de okumak için ne yapmalıyım?

Türkiye’de okuyabilmek için önünüzde 3 farklı alternatif var. Bunlardan birincisi  YÖS sınavına girerek, ikincisi lise diplomanızla üniversitelere başvuru yaparak Türkiye’de üniversite okuyabilirsiniz.


 YÖS sınavına girmenin avantajları nelerdir?

YÖS sınavına girmiş olmak; elinizde Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinden birinin yapmış olduğu sınav sonuç belgesi olacağından her zaman lise diploması ile başvurmaktan avantajlı durumda olacaktır. 


YÖS sınav için ne zaman başvuru yapmalıyım?

Her bir üniversitenin YÖS sınav tarihi farklı olduğundan sınav tarihleri ve başvuru vakitlerini öğrenebilmek için ya her bir üniversitenin internet sitesinden birebir takip etmelisiniz ya da Liva Consulting YÖS sınavı duyurularını takip ederek te öğrenebilirsiniz. Yapılan bu duyurularda üniversitelerin başvuru vakitleri ve sınav tarihlerini çok rahat bir şekilde takip edebilirsiniz.


YÖS sınavına nasıl girebilirim?

Liva Consulting internet ortamında yapmış olduğu YÖS başvuru tarihlerini takip edip, göndereceğiniz gerekli evraklar ile Liva Consulting sizin adınızdan YÖS sınav başvurusu yapmaktadır. İstanbul üniversitesi farklı ülkelerde YÖS sınavı yapmaktadır. Türkmenistan’da YÖS sınavı yapılmadığından YÖS sınavına girecek olan öğrenciler ya Türkiye’ye ya da başka bir ülkede yapılacak olan sınava katılabilirler.


YÖS sınavına girmeden Türkiye’de üniversite okuyabilir miyim?

YÖS sınavına girmeden Türkiye’de üniversite okuyabilirsiniz. Türkiye’de ki üniversitelerin bir kısmı lise diploması ile üniversiteye öğrenci kabul etmektedir. Bunları da Lise Diploması ile kabul eden üniversiteler adresinden öğrenebilirsiniz.


 Lise diploması ile alan üniversiteleri nereden öğrenebilirim?

Bunları da Lise Diploması ile kabul eden üniversiteler adresinden öğrenebilirsiniz ya da her bir üniversitenin kendi internet sitelerinden takip edebilirsiniz.


Lise diploması ile Türkiye’de üniversiteye girme şansım nedir?

Lise diploma notlarınızın ortalaması 4 ve üzerinde ise üniversiteye lise diploması ile girebilirsiniz. Eğer İstanbul, İzmir ve Ankara vb. büyük şehirlerde ki devlet üniversitelerine girebilmek için YÖS sınavı gereklidir. Lise diploması ile diğer şehirlerdeki üniversitelere girme şansınız daha yüksektir. Bazı üniversiteler yüksek sayıda yabancı öğrenci kontenjanı ayırmaktadırlar.


Türkiye’de İstanbul’da okumak için ne yapmalıyım?

İstanbul’da 7 tane devlet üniversitesi ve 39 tane de vakıf üniversitesi (özel) bulunmaktadır. Devlet üniversiteleri YÖS sınavı sonuç belgesi istemektedir. Vakıf üniversiteleri YÖS sınavı şartı yoktur ve %95’i lise diploması ile kabul etmektedir. Buna göre devlet üniversitelerinde okumak isteyen öğrenciler YÖS sınavına girmek zorundadır. Vakıf (özel) üniversitelerinde okumak isteyen öğrenciler ise lise diplomaları ve gerekli belgeleri ile Liva Consulting ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir ve fırsatlardan faydalanabilir.


Vize mi nereden almalıyım?

Türkiye’de üniversite okuyacak olan öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce ülkelerindeki T.C. büyükelçiliklerinden öğrenci vizesi alarak gelmelidirler. Türkiye’de öğrenci vizesi verilmemektedir. Türkiye’ye de üniversiteye kesin kayıt yapmak için öğrenci vizesinin olması gerekmektedir.


Vize almak için hangi evraklar gereklidir?

Türkiye Cumhuriyetinde üniversite okuyacak olan yabancı uyruklu vatandaşların T.C. büyükelçiliğin konsolosluk bölümüne öğrenci vizesi için teslim etmesi gereken resmi belgeler.

 1. Üniversite tarafından verilen davetiyenin aslı ve kopyası
 2. Okuyan öğrenci ise öğrenci belgesi ve transkripti
 3. Okul süresince tüm masraflarını karşılamayacak olan Türk vatandaşının sponsorluk yazısı, ya da anne babasının çalıştığı yerden alacağı maaş bordrosu veya ailesinin tüm masrafları karşılayacağını gösteren vekâlet.
 4. Pasaport ve 2 adet kopyası
 5. 2 resim ( 5×6)
 6. 18 yaşından küçük olanlar için anne ve babasının yurt dışına çıkması için muvafakatname.

Türkiye’ye geldiğimde nerede ikamet edebilirim. Yaşam şartları nasıldır?

Türkiye’de barınma şartları bölgelere göre değişebiliyor. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde barınma şartları biraz daha pahalıdır. Ortalama barınma fiyatları aşağıda gösterilmiştir.

Özel yurtlar: aylık 150-250$ aralığında değişiyor (her şey dahil).

KYK yurtları: KYK yurtları devlete bağlı yurt olduğundan belli dönemlerde başvuru yapılıyor. Eğer yurtta kalma kabulü alırsan 2016 -2017 öğretim döneminde yönetim kurulumuzca öğrencilerimizin ekonomik koşulları da dikkate alınarak aylık yurt yatak ücreti 150 TL olarak belirlenmiştir. Standardı yüksek, özel nitelikli yurtların aylık ücreti ise 160-265 TL arasındadır. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren sabah kahvaltısı 2,50 TL, akşam yemeği yardımı 5,50 TL olmak üzere 8 TL’ye yükseltilmiştir.

Kiralık evler: bir evde 4 veya 5 kişi olarak yaşamak mümkündür. Bu durumda kişi başına 100-200$ ödeme düşer (her şey dahil).


İkamet izni nasıl alabilirim?

Türkiye’ye geldikten sonra bir ay içerisinde e-ikamet başvurusu yapılmalıdır. Yıllık ikamet için gereken dokümanlar:

1) Pasaport

2) Zorunlu sağlık sigortası: Liva Consulting size güvenilir sağlık sigortasını uygun fiyata sağlama imkânına sahiptir. Üniversite başvurusunu liva consulting ile yapan öğrencilere % 10 sağlık sigortasında indirim sağlanacaktır.

3) Türkiye’de kalacağınız evin noter onaylı kira sözleşmesi ya da kaldığınız yurttan orada kaldığınıza dair belge.

4) Göç idaresinden alınan randevunun çıktısı. Liva Consulting size randevu almak için rehberlik hizmeti sunmaktadır.

5) Öğrenci belge

6) 6 adet fotoğraf (4×6)

7) İkamet kartı ücreti dekontu (58,50₺) vergi dairesine ödenecek.

Dikkat: emniyetten randevu alındıktan sonra bütün evrak işlemlerinin eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve teslim edilmesi gerekmektedir


Türkiye’de üniversite ücretleri

Türkiye’de devlet üniversitelerinin ücretleri yıllık 200$’dan başlayarak 7000$ kadar çıkmaktadır. Özel (vakıf) üniversitelerde ise 5000$’dan başlayarak 20000$’a kadar faklı bölümlerde okuma imkanı bulabilirsiniz.

Burslu okumak isteyenler için ‘’Türkiye Bursları’’ var. Orta Asya Ülkeleri için
Türk Dili Konuşan Ülkeler Burs Programı. Kapsadığı Ülkeler:
Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve KKTC.

Aylık Burs Ödemesi

 • Düzeylere göre öğrencilere ödenen aylık miktar şu şekildedir:
 • Lisans; 600 TL (yaklaşık 200 USD)
 • Yüksek lisans; 850 TL (yaklaşık 300 USD)
 • Doktora; 1.200 TL (yaklaşık 400 USD)
 • Araştırma; 3000 TL (yaklaşık 1000 USD)

Sınav soruları hangi branşta olmaktadır?
 • Matematik
 • Geometri
 • Zeka sorusu (iq)

 

YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) Uygulama Takvimi

* YÖS Başvuruları Çoğu Üniversitede Ocak Ayında Başlamaktadır.

* YÖS Sınavları Çoğu Üniversitede Mayıs Ayı İçerisinde Yapılmaktadır.